• si-foto-2015.jpg
  • si-foto-2016.jpg
  • si-foto2-2015.jpg
  • si-foto2-2016.jpg
  • si-foto3-2016.jpg

1.ročník - 2014

5.ročník - 2018

9. ročník - 2022

2.ročník - 2015

6.ročník - 2019

10. ročník - 2023

3.ročník - 2016

7.ročník - 2020

4.ročník - 2017

8.ročník - 2021

Poháňaciu (hnaciu) sústavu automobilu tvorí spaľovací motor. Je to stroj, ktorý spálením paliva premieňa jeho chemickú energiu na mechanickú prácu. K spaľovaniu paliva alebo palivovej zmesi môže dochádzať v motore, ale aj mimo motora. V užšom zmysle slova sa pod pojmom spaľovací motor spravidla rozumie piestový spaľovací motor. Témou práce je náhľad hnacej sústavy v automobile KIA CEED, ktorý je doplnený osvetlením časti poháňacej sústavy a bočných dverí. 

 

KIA CEED – Demontáž kapoty

Náradie: sadá gola kľúčov, konkrétne kľúč M13 (fotografia 1)

Postup práce:
a) otvorenie kapoty na automobile KIA CEED za pomoci mechanickej páky,
b) pridržanie kapoty a odskrutkovanie štyroch skrutiek za pomoci gola kľúča M13 a následná demontáž kapoty automobilu KIA CEED.

Príprava a meranie rozmerov pre rez kapoty

Náradie: prípravok na položenie kapoty, ceruzka, pracovné pravítko na odmeranie rozmerov, rádiusový prípravok, vŕtačka a vrták M4 (fotografia 2 )

Zásada: náčrty obidvoch rezných plôch na kapote musia byť rovnaké.

Ďalší postup prác:
a) na pracovnú plochu si položíme kapotu automobilu,
b) nákres si rozmeriame podľa toho, aby stredový stĺpik kapoty ostal kvôli spevneniu a zabráneniu prehnutia sa kapoty či plexiskla,
c) nákres spravíme po rozmeraní za pomoci ceruzky a pracovného pravítka,
d) rádius na nákrese spravíme za pomoci rádiusového prípravku, ktorý pozostáva z presných rozmerov nákresu a vŕtačky s vrtákom M4,
e) po okraje podľa rozmerov z vnútornej strany si vyvŕtame malé otvory M4 na presný nákres rádiusov.

Rez kapoty pre náhľad hnacej sústavy

Náradie: vŕtačka, vrták M10, elektrická priamočiara pílka, pílový list na kov a plechy, brúska s rezným kotúčom.
Zásada: pri reze plochy sa musela rezná plocha pridržiavať kvôli chveniu a ohýbaniu plechu.

Postup práce bol nasledovný:
Pretočíme kapotu naopak a za pomoci brúsky s rezným kotúčom vyrežeme pomocné stĺpiky pod danou reznou plochou, aby nám nezabraňovali k výhľadu na poháňaciu sústavu. Následne pretočíme kapotu naspäť na vonkajšiu stranu, kde je urobený nákres, podľa ktorého sa vykonával rez danej plochy. Odvŕtame z vnútornej strany nákresu väčší otvor za pomoci vŕtačky a vrtáka M10, aby sme sa mohli dostať s elektronickou priamočiarou pílkou k danému rezu plochy. Za pomoci elektronickej priamočiarej pílky a listu na kov začneme vykonávať rez kapoty po nákrese, ktorý sme si naznačili. Pri rezaní reznú plochu pridržiavame kvôli ohybom a chvenia plechu.

Odihľovanie rezných plôch

Náradie: jemne zrnitý pilník na kov.
Zásada: pri odihľovaní musíme dbať na to, aby sa lak na kapote nepoškriabal.
Postup pri práci: Jemne zrnitým pilníkom na kov odihlime postupne všetky rezné hrany, aby nedošlo k porezaniu sa.

Zakladanie plexiskla do vyrezaných otvorov kapoty

Náradie: tesniaca a vymedzovacia guma, plexisklo hrúbky 4 mm, skrutkovač plochý.
Postup pri práci:
Po vyrezaní a odihlení otvorov na náhľad poháňacej sústavy si pripravíme tesniacu gumu na presný rozmer, aby bola dostatočne dlhá. Taktiež si pripravíme plexisklo s daným rozmerom. Na obvod hrán plechu nasunieme tesniacu gumu. Vezmeme plexisklo a pomaly, jemne s dôrazom na prasknutie a poškriabanie plexiskla či kapoty auta, nasunieme za pomoci plochého skrutkovača plexisklo do tesniacej gumy. Po nasadení plexiskla otočíme kapotu naopak a z druhej strany tesniacej gumy nasunieme vymedzovaciu gumičku z dôvodu dosadania plôch i nevypadnutia plexiskla. Tento postup vykonáme aj pri druhom zakladaní plexiskla, pri druhom vyrezanom otvore kapoty automobilu. Nakoniec všetko - celú kapotu z vnútornej a vonkajšej strany očistíme od nečistôt a pripravíme ju na montáž na automobil.

Montáž kapoty automobilu

Náradie: sada gola kľúčov, kľuč M14.
Postup pri montáži:
Kapotu zbavenú nečistôt premiestnime z pracovnej plochy k automobilu KIA CEED. Pridržíme si kapotu a na dané dva držiaky kapotu priskrutkujeme - všetky štyri skrutky pomocou gola kľúča M14. Dotiahneme, aby nedošlo k uvoľneniu.

Osvetleie hnacej sústavy automobilu i ďalších náhľadov na automobile

Náradie a materiál: nalepovací led pásik (diódy), kábel prierezu 0,5 mm, kalafónia, spájkovačka, odblakovacie kliešte, štikacie kliešte, cín.
Údaje LED pásika: Farba: studená biela, vode odolný SMD 352
Model: LS – 8Y300CW33-3528
Diódy: 300 LED diód na rozpätí 5 metrov
Napätie: 12 V / 24 W
Stupeň ochrany: IP33

Postup pri práci:
Najskôr si nameriame a pripravíme rozmery pre LED osvetlenia. Následne odmeriame kábel medzi danými osvetleniami, aby sme osvetlenie za pomoci kábla mohli prepojiť. Tieto káble a LED pásiky si prispájkujeme a pospájame tak dané príslušenstvo k sebe. Pred nalepením LED pásika, miesta lepenia dôkladne vyčistíme a odmastíme. Vezmeme diódy s káblami a postupne nalepujeme na očistené plochy nad hnacou sústavou. Kábel si vyvedieme do interiéru automobilu, do priestoru poistkovej skrine z vodičovej strany. Tiež si nameriame diódy na blatník automobilu, kde sme chceli osvetliť ročníkovú maturitnú prácu z roku 2013. Po nalepení LED pásika, kábel natiahneme do interiéru automobilu. Postupne odčalúnime zadné i predné dvere automobilu, kde sme vykonali osvetlenie náhľadov do dverí automobilu. Tieto náhľady boli na tomto automobile vytvorené už v minulosti. Z dverí vyvedieme káble od LED pásikov do interiéru automobilu - k poistkovej skrini automobilu uloženej v prístrojovej doske. Všetky tieto káble boli zapojíme do vypínača celého tohto elektrického obvodu, ktorý bol zabudovaný v prístrojovej doske na vodičovej strane nad plynovým pedálom. Od batérie automobilu privedieme káble plus a mínus do poistkového priestoru v prístrojovej doske. Tieto káble pripojíme na vlastnú poistkovú skrinku, ktorá ma v sebe zabudovanú poistku s rozsahom 7.5 A. Z poistkovej skrinky vyvedieme káble do vypínača celého tohto elektrického obvodu a prispájkujeme. Celý elektrický obvod je poistený proti požiarom a vyhorení diód.

Záver

Náhľad hnacej sústavy sme zhotovili ako učebnú pomôcku pri výučbe študentov SPŠ v študijnom odbore technika a prevádzka dopravy. Táto práca obsahuje teoretickú a praktickú časť. Zhotovená učebná pomôcka môže slúžiť aj pre potreby autoškoly SPŠ v Snine, ako príprava a kontrola vozidla pred jazdou.

Náhľad hnacej sústavy ako i iné náhľady automobilu boli doplnené osvetlením pre lepšiu priehľadnosť daných častí automobilu a lepšiu viditeľnosť hnacej sústavy. Za najhodnotnejšiu časť práce považujem práve praktickú časť, demontáž kapoty, prípravu a meranie rozmerov pre rez, rez kapoty na náhľad hnacej sústavy, odíhlenie reznej plochy, zakladanie plexiskla do rezu kapoty, montáž kapoty na automobil, osvetlenie hnacej sústavy automobilu i ďalších rôznych náhľadov automobilu.

01 

02

 03

 04

© 2024 Súťaž: Strojár - Inovátor
Back to Top